Кандидат-студенти от българска народност
Изпитните програми по специалности за специализираните изпити са пулбикувани в Кандидатстудентския справочник за учебната 2016/2017 г.
ПРИЕМ 2016/2017
Информация за специалностите и броя на местата, за които ще се приемат студенти - лица от българска народност, живеещи извън Република България, съгласно чл. 4, ал. 1 на ПМС № 103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина, и граждани на Р. Македония, съгласно чл. 3, ал. 1 на ПМС № 228/1997 г., ще бъде публикувана след Решението на Министерския съвет за броя на приеманите студенти за учебната 2016/2017 г.
Кандидат-студентите е необходимо да следят информацията, която се публикува в сайта на Министерството на образованието и науката.
Важна информация, публикувана в сайта на Министерството на образованието и науката.
ГРАФИК на кандидатстудентската кампания за приемане на българи, живеещи извън Република България ще бъде публикуван в сайта на МОН
Чужестранните гражданне се приемат за обучение лица от българска народност, живеещи извън Република България, както и граждани на Република Македония за студенти, съгласно чл. 4, ал. 1 на ПМС № 103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и чл. 3, ал. 1 на ПМС № 228/1997 г . за приемане на граждани на Република Македония за студенти в държавните висши училища на Република България.
Приемането на кандидат-студенти за субсидирано от държавата обучение за придобиване на образователно-квалификационните степени „бакалавър” или „магистър” след завършено средно образование се организира за -
• Лица от българска народност, живеещи извън Република България, които:
- имат поне един възходящ от български произход;
- притежават българско национално съзнание;
- пребивават трайно или постоянно на територията на друга държава. (за обучение по реда на чл. 4, ал. 1 на ПМС № 103/1993 г.)
• Граждани на Република Македония, живеещи постоянно на територията на републиката (за обучение по реда на чл. 3, ал. 1 на ПМС № 228/1997 г.).
Не се допускат до кандидатстване лица, които:
- пребивават постоянно на територията на Република България.
- са студенти в български държавни висши училища.
- са ползвали правата си по ПМС № 103/1993 г. и ПМС № 228/1997 г., но не са приключили в срок обучението си по съответната образователно-квалификационна степен на висшето образование (бакалавър и магистър).
- са подали за участие в конкурса документ с невярно съдържание.
Чуждестранните граждани, които са от българска народност, подават документи за кандидатстване в Министерството на образованието и науката.
След успешно полагане на изпитите, които се организират от МОН, ако кандидатите са класирани, се явяват на специализирани изпити в НМА. Тези кандидат-студентите се приемат в рамките на ежегодно утвърждавания от Министерския съвет брой студенти.
Приетите студенти се записват в НМА след представяне на:
- Удостоверение за записване, издадено от МОН;
- Документите, които за подадени в МОН при кандидатстването;
- Документ за платена семестриална такса.
Студентите, приети съгласно чл. 4, ал. 1 на ПМС № 103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и чл. 3, ал. 1 на ПМС № 228/1997 г. за приемане на граждани на Република Македония за студенти в държавните висши училища на Република България, заплащат такса за обучение в размер, определен за българските граждани.
МОН ЗАПОЧВА КАМПАНИЯ ЗА ПРИЕМ НА БЪЛГАРИ ОТ ЧУЖБИНА ЗА ОБУЧЕНИЕ В НАШИ ВИСШИ УЧИЛИЩА
Министерството на образованието и науката започва информационна кампания сред българските общности в чужбина за набиране на студенти, докторанти и специализанти, които желаят да продължат образованието си в нашите висши училища за учебната 2016-2017 година.
Информационните дни ще се проведат от 14 до 31 март 2016 г. в Молдова, Украйна, Албания, Косово, Македония и Сърбия.
Три групи от експерти ще посетят тези страни, за да разясняват чрез беседи, рекламни и информационни материали реда, условията и възможностите, които България предоставя за обучение в държавните висши училища. В работните групи за информационните дни освен експерти от МОН ще се включат и представители на Държавната агенция за българите в чужбина и на държавните висши училища. Предвидени са срещи с кандидат-студенти, родители, учители и други заинтересовани страни.
Първият лъч ще посети Македония, Албания и Косово, вторият – Молдова и Украйна, а третият – Западните покрайнини /Република Сърбия/.
Кампанията се провежда за пета поредна година. По предложение на българските посолства в Македония, Косово и Албания тази година за първи път ще се проведат информационни дни в Скопие, Призрен и Корча.
Досега в нашите висши училища се приемаха до 400 студенти и докторанти. Очаква се тази година до 1000 българи, живеещи извън България, да се запишат за обучение в нашите висши училища.